24/09/2012

Performans / Performance: Merve Ünsal_Belirlilik Üzerine / On Specificity


Please scroll down for the English text
Merve Ünsal
26.09.2012_Çar / Wed_19:00 / 7:00 pm_Performans & Kitap Tanıtımı_Performance & Book Launch

PiST/// 
Dolapdere Caddesi
Dere Sokak No 8 A/B/C
Pangaltı 34375
Istanbul TR


PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı’nın, New York'ta yaşayan ve çalışan sergi tasarımcısı Jeremy Johnston'la (ABD) işbirliği yaparak gerçekleştirdiği SERGİ KURULUMU İÇİN AÇIĞIZ adlı atölye, konuşmalar ve sergiler dizisinin üçüncü haftası 26 Eylül 2012, Çarşamba saat 19:00'da Merve Ünsal'ın New York'ta yaşadığı dönemde başladığı 'Üretim' başlıklı performans serisinin 'Belirlilik Üzerine' isimli üçüncü ve son bölümü ile sona erecek. İstanbul'da yaşayan ve çalışan Ünsal, sanatçı işleri, stüdyo ziyaretleri ve görsel pratikler üzerine konuşmaların yer aldığı sanatçı odaklı online proje m-est'in eş kurucularından. Yakın dönemde yazdığı metinleri sunum formatında okumakla ilgilenen Ünsal, 'Üretim' serisini bir cümle gibi düşünerek bu son metni, öznenin neyi nasıl yaptığını açıklamayı denemek üzerine kurgulamış. Bu serinin ilk bölümü 'Üretim İçin/Üzerine' üretimin izini dışa kapalılığın geçirgenliğine bakarak sürüyor. İkinci metin 'Kısıtlı Üretim' başlıktan da anlaşılacağı gibi bir itiraf niteliğinde. Ve PiST///'de gerçekleştirmek için üretilen 'Belirlilik Üzerine' başlıklı bu yeni bölümse sanatsal üretimin olasılıklarını dilde arayacak. Tıpkı Evrim Kavcar ve Nikolaj Bendix Skyum Larsen'in sergi hazırlık ve toplanma süreçlerinin izleyici katılımına açık ve bir atölye çalışmasının parçası halinde gerçekleşmesi gibi Ünsal'ın New York'ta yaşar ve çalışırken İngilizce yazmaya başladığı bu performans serisinin son bölümü, atölye katılımcılarının desteğiyle 25 Eylül 2012, Salı öğleden sonra ve 26 Eylül 2012, Çarşamba gün içerisinde İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecek, aynı zamanda çevirmenlik de yapan Ünsal İngilizce kaleme aldığı metnin farklı algı ve İngilizce seviyesine sahip bir izleyici/atölye katılımcısı grup tarafından nasıl algılandığını katılımcıların yorumları ve çeviri tavsiyelerini dikkate alarak Türkçe'leştirecek. Bu sayede performans aynı akşam eş zamanlı olarak hem İngilizce hem de Türkçe gerçekleşecektir. Bu seride yer alan tüm metinlerse kısıtlı sayıda basılacak bir sanatçı kitabı olarak performans sonrasında izleyicilere ücretsiz olarak dağıtılacak, ve performans bu sayede birilerinin mutfak masalarında (ya da tuvaletinde) okunmaya devam edecektir.

Sizleri de PiST///'e bekliyoruz!

* PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, sanatçılar Didem Özbek ve Osman Bozkurt yönetiminde kar amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat mekanıdır. PiST/// Foundation of Arts Initiatives ve İstanbul Güncel Sanat Derneği'ne desteklerinden dolayı teşekkür eder. 
** Jeremy Johnston'ın PIRPIR'daki misafirliği ve PiST///'de yapılan bu ücretsiz atölye programı Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nin cömert desteğiyle gerçekleşmektedir.

-----------------------------------------------------------------------------------------

This third week of OPEN FOR INSTALLATION, a series of practical workshops, discussions and exhibitions that PiST/// Interdisciplinary Project Space organizes in collaboration with New York based exhibition designer Jeremy Johnston (USA) will end with a performance on September 26th, 2012, Wednesday. Merve Ünsal will read 'On Specificity' at 7pm, third and final part of her 'Production' series—a project that she started in New York last year. She is the co-founder of m-est, an artist-centered online project in which artist works, studio visits, and articles based on or related to conversations on visual practices are published. She is currently interested in outlining artistic production through the lecture format, writing texts that find form in readings. The series, structured as a sentence, ends with this text, which functions as an adverb—not essential for the subject and the verb, yet critical in defining how the object does what it does. The first in the series, On/For Production, traces production by looking at the permeability of self-enclosure. The second text, Underproduction, is a confession and proclamation of its very title. And the third, commissioned by PiST///, looks for artistic production in the potentialities of language. Just like what we did for the installation and de-installation of Evrim Kavcar and Nikolaj Bendix Skyum Larsen's exhibitions, the final part of Ünsal's performance series will be realized at PiST/// in a workshop format, open to audience participation on September 25th, 2012, Tuesday, in the afternoon, and on September 26th, 2012, Wednesday, during the day. The text will be translated from English to Turkish and Ünsal, who does translations for various art institutions, will finalize the Turkish translation of the work that will have been evolved through the participation, commentary, and criticisms of the workshop participants. The performance will thus be realized in both Turkish and English. The texts included in the Production series will be distributed during the performance as limited edition artist booklets and the performance will hopefully continue to exist on kitchen tables (and maybe bathrooms). 

We look forward to seeing you at PiST///!

* PiST/// Interdisciplinary Project Space is a non-profit, independent art space co-directed by artists Didem Ozbek and Osman Bozkurt. PiST/// would like to thank the Foundation of Arts Initiatives and Istanbul Guncel Sanat Dernegi 
for their support.
** Jeremy Johnston's residency at PIRPIR and this free program at PiST/// are realized with the generous support of The Embassy of United States of America.

No comments: