09/09/2012

Açık Davet/Open Call: 11.09 - 26.09.2012_Sergi Kurulumu İçin Açığız/Open For Installation

Please scroll down for the English text

SERGİ KURULUMU İÇİN AÇIĞIZ_Uygulamalı Atölye, Konuşma ve Sergiler Dizisi
Jeremy Johnston İşbirliğiyle

11.09 - 26.09.2012_Her Hafta Farklı Program

PiST///
Dolapdere Caddesi
Pangaltı Dere Sokak
No 8 A / B / C
Pangaltı 34375
İstanbul TR


PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, New York'da yaşayan ve çalışan sergi tasarımcısı Jeremy Johnston'la (USA) ortaklaşa gerçekleştireceği çok etaplı bir projenin ev sahipliğini yapmaktan mutluluk duyuyor. Halen PIRPIR'ın (PiST/// Araştırma ve Üretim Odaklı Misafirlik Programı) misafiri olan Johnston'ın sergi düzenleme, tasarlama ve kurma üzerine yirmi yılı aşkın tecrübesi bulunuyor. Equitable Gallery, Deitch Projects, The Cooper Hewitt, MoMA, Performa, Vitra Design Museum ve Carnegie Museum of Art'la işbirliği yapan Johnston; Ellsworth Kelly, Pippolotti Rist, Rachel Whiteread, Matthew Barnery, Donald Judd, James Rosenquist ve William Wegman atölyeleriyle de doğrudan çalıştı.

Johnston, bir serginin kurulum ve toplanma aşamalarının ele alınacağı haftalık sunum ve atölye çalışmalarını PiST///'de gerçekleştirip yönetecek. Bu program sergi hazırlıklarının farklı aşamalarını ele alacak. Aletler, malzemeler, yöntemler, güvenlik, sergi kurulumunun tüm aşamaları, ekip çalışması, ses/video, sergi tasarımı ve tarihi gibi konuların tartışılacağı bu atölye çalışmalarına katılım ücretsiz olup, başvuranlar arasından sadece 10 katılımcı seçilecek. Öğrenciler, sanatçılar, küratörler, mimarlar, tasarımcılar, galeri ve kurum çalışanları, profesyonel sergi kurucuları, sanat eseri taşımacıları, koleksiyonerler ve tüm alanlardan sanat profesyonelleri katılım için başvurabilir ve atölye çalışmalarında yer alabilirler. Her Salı günü görseller eşliğinde gerçekleşecek sunum ve tartışmalar, her Çarşamba günü PiST///'de yeni bir serginin katılımcılarla birlikte kurulmasıyla uygulama imkanı sunacak.

Gündüz programına paralel olarak, akşam üstü programlarına alanında uzman konuşmacılar davet edilecek ve PiST///'de haftalık sergiler açılacak. Her Çarşamba sergisi farklı bir medyuma odaklanacak. 12 Eylül 2012, Çarşamba günü Evrim Kavcar'ın (TR) kişisel sergisi açılırken; 19 Eylül 2012, Çarşamba günü Nikolaj Bendix Skyum Larsen'ın (DK/UK) video yerleştirmesi kurulacak ve sergilenecek; 26 Eylül 2012, Çarşamba akşamı ise Merve Ünsal (TR) PiST///'de bir performans gerçekleştirecek. Tüm sergi hazırlıkları gün içinde tamamlanırken, aynı günün akşamında açılışı yapılacak. Sergiler 2 gün daha ziyarete açık olacak. Her serginin toplanması ise yine atölye çalışmalarının devamı olarak Cumartesi günleri gerçekleşecek. Tüm hazırlık aşamaların arka planı gerçekleşecek sergilerin ve atölye çalışmalarının bir parçası olarak izleyici katılımına açık olacak. 24 Eylül 2012, Pazartesi akşamı Aslı Altay (TR) ve Can Altay (TR) sergilemeyi tasarlamak üzerine bir konuşma gerçekleştirirken; üretim, sanat eseri taşımacılığı ve sanat eseri sigortalanması gibi önemli konular, farklı alanlardan davet edilecek diğer konuşmacılarla tartışılacak.

Eğer siz de bu ücretsiz atölye çalışmasında yer almak isterseniz lütfen ilgi alanlarınız, iletişim bilgileriniz ve kendi hakkınızda bilgi veren bir kaç cümleyi 10.09.12, Pazartesi, saat 14:00'e kadar pist@pist.org.tr  adresine gönderiniz. Seçilen katılımcılara e-posta ile geri dönülecek ve program içeriği paylaşılacaktır. Uygulamalı atölye çalışmalarında yer alacak 10 katılımcı dışında haftalık sergilerin kurulum ve toplanmalarının tüm aşamaları dışarıdan katılıma açık ve sergilerin bir parçası olarak izlenebilecektir. Sergi kurulum methodlarını içeren ve tüm programı belgeleyecek bir yayının da gerçekleşmesinin planlandığı bu uygulamalı atölye, konuşma ve sergi programının sonunda daha geniş bir kitleyle tüm bilgi, beceri ve tecrübenin paylaşılması hedeflenmektedir. 

Katılımınızı bekliyoruz!

* PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, sanatçılar Didem Özbek ve Osman Bozkurt yönetiminde kar amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat mekanıdır. PiST/// Foundation of Arts Initiatives ve İstanbul Güncel Sanat Derneği'ne desteklerinden dolayı teşekkür eder. 
** Jeremy Johnston'ın PIRPIR'daki misafirliği ve PiST///'de gerçekleşecek bu ücretsiz program Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nin cömert desteğiyle gerçekleşmektedir.
*** Nikolaj Bendix Skyum Larsen (DK/UK) Danish Arts Agency ortaklığıyla PIRPIR'da misafir edilmektedir.
**** Atölye çalışmaları İngilizce gerçekleşecek ve ihtiyaç duyulması halinde Türkçe özet yapılacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


OPEN FOR INSTALLATION_A Series of Practical Workshops, Discussions and Exhibitions; 
Presented in collaboration with Jeremy Johnston

11.09 - 26.09.2012_Program Differs Each Week


PiST///
Dolapdere Caddesi
Pangaltı Dere Sokak
No 8 A / B / C
Pangaltı 34375
İstanbul TR


PiST/// Interdisciplinary Project Space is proud to host a multi-part project in collaboration with New York based exhibition designer Jeremy Johnston (USA). A resident art professional at PIRPIR (PiST/// Research and Production Residency), Johnston has over twenty years of experience organizing, designing and installing art exhibitions. He has collaborated with Equitable Gallery, Deitch Projects, The Cooper Hewitt, MoMA, Performa, Vitra Design Museum and the Carnegie Museum of Art, while directly working with the studios such as Ellsworth Kelly, Pippolotti Rist, Rachel Whiteread, Matthew Barnery, Donald Judd, James Rosenquist and William Wegman.

Johnston will direct and facilitate a series of weekly workshops and lecture presentation about all phases of installing and dismantling an exhibition at PiST///. The program will focus on different stages of exhibition making. Discussion topics will include tools, materials, methods, safety, processes of exhibition installation, working in teams, audio/video, exhibition design and history. These workshops will be free of charge to participate, while only 10 participants will be chosen from the applicants. Students, artists, curators, architects, designers, professional exhibition installers, fine art shippers,collectors, and general art professionals from all fields are invited to apply and attend this program. Each Tuesday, there will be a slide presentation followed by discussion and demonstration, while every Wednesday will be hands-on, working together to to install an exhibition. 

Parallel to the daytime program, there will be evening events with guest speakers, and weekly exhibitions at PiST///. Each Wednesday exhibition will focus on a different medium. On Wednesday, September 12, 2012, Evrim Kavcar's (TR) solo show will be installed and open to view; on Wednesday, September 19, 2012, Nikolaj Bendix Skyum Larsen's (DK/UK) video installation will be installed and open to view; and on Wednesday, September 26, 2012, Merve Unsal's (TR) performance will take place at PiST///. The installations will take place during the day, followed by an opening on the same evenings. Exhibitions will be open to visit for 2 more days. The de-installation of each show will be on the following Saturday as a part of the workshop, and all back stages will be open to public to view as a part of the show. On Monday, September 24, 2012, Aslı Altay (TR) and Can Altay (TR) will talk about designing to exhibit. Issues about production, art shipping and art insurance will be other subjects to be discussed by guest speakers from various fields. 

If you would like to participate in this free workshop, please email a few sentences about yourself, your contact information and your interests to pist@pist.org.tr by 10.09.12, Monday, 2 pm. The selected participants will be informed by email and further information about the program will be provided. Other than the selected 10 participants for the practical workshops, the whole process of installing and de-installing the weekly shows will be open to public, to view as a part of the show. A publication is planned to serve as a manual of exhibition installation methods discussed and document the program, allowing the knowledge and skills exchanged during the course of these practical workshops, discussions and exhibitions to be shared with a larger audience. 

We look forward to see you participate!

* PiST/// Interdisciplinary Project Space is a non-profit, independent art space co-directed by artists Didem Ozbek and Osman Bozkurt. PiST/// would like to thank the Foundation of Arts Initiatives and Istanbul Guncel Sanat Dernegi 
for their support.
** Jeremy Johnston's residency at PIRPIR and this free program at PiST/// are realized with the generous support of The Embassy of United States of America.
*** PIRPIR hosts Nikolaj Bendix Skyum Larsen (DK/UK) in partnership with the Danish Arts Agency.
**** The workshops will be in English and a Turkish summary will get provided.No comments: