12/09/2012

Evrim Kavcar: Diş 2012_Tooth 2012


Please scroll down for the English text

Evrim Kavcar
Diş 2012_Tooth 2012
12.09 - 15.09.2012
12.09.2012_Çar / Wed_19:00 / 7:00 pm_Açılış / Private View

PiST/// 
Dolapdere Caddesi
Dere Sokak No 8 A/B/C
Pangaltı 34375
PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı’nın, New York'da yaşayan ve çalışan sergi tasarımcısı Jeremy Johnston'la (USA) işbirliği yaparak gerçekleştirdiği SERGİ KURULUMU İÇİN AÇIĞIZ atölye, konuşmalar ve sergiler dizisinin ilk sergisi Evrim Kavcar'ın (TR) Diş 2012'si olacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ndeki heykel eğitimi sonrasında San Francisco Art Institute'da kamusal sanat odaklı heykel masterını tamamlayan Kavcar, heykel, video ve desen başta olmak üzere bir çok alanda eş zamanlı çalışmalar gerçekleştiriyor. 12-15 Eylül 2012 tarihleri arasında PiST///'de açık olacak 'Diş 2012' isimli sergisi darbe almış, avlanmış bir canlıdan arta kalan kemikler ve dişlerin bir sergi alanına nasıl yerleşebileceğini sorguluyor. İzleyici kemiğe yaklaştığında, kemiğin kemikliğini, vahşiliğini, kokan ve çürüyen halini nasıl hisseder? Ve buna rağmen nasıl olup da bu parçalar ölüme dair değil yaşama ve paylaşıma ait olanın belleği haline gelir? Bu iş, öncelikle insanların sonra da karıncaların tükettiği şeylerin, zihinsel olarak üretken ve paylaşımcı bir düşünceye dönüşme ihtimalleriyle ilgileniyor.  12 Eylül 2012, Çarşamba saat 10:00-17:00 arasında kurulumu gerçekleşecek bu serginin açılışı, aynı akşam saat 19:00-21:00 arasında gerçekleşecek. 13 ve 14 Eylül günleri saat 14:00-18:00 arasında da ziyarete açık olacak sergi, 15 Eylül 2012, Cumartesi saat 14:00 - 17:00 arasında yine atölye çalışması kapsamında toplanacak, kurulum ve toplama dahil serginin oluşumuyla ilgili tüm süreç izleyici katılımına açık ve serginin bir parçası olarak gerçekleşecektir. 

Katılımınızı bekliyoruz!

* PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, sanatçılar Didem Özbek ve Osman Bozkurt yönetiminde kar amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat mekanıdır. PiST/// Foundation of Arts Initiatives ve İstanbul Güncel Sanat Derneği'ne desteklerinden dolayı teşekkür eder. 
** Jeremy Johnston'ın PIRPIR'daki (PiST/// Araştırma ve Üretim Odaklı Misafirlik Programı) misafirliği ve PiST///'de gerçekleşecek bu ücretsiz atölye programı Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nin cömert desteğiyle gerçekleşmektedir.

-----------------------------

PiST/// Interdisciplinary Project Space hosts OPEN FOR INSTALLATION, a series of practical workshops, discussions and exhibitions in collaboration with New York based exhibition designer Jeremy Johnston (USA). The first exhibition of this series will be Evrim Kavcar's (TR) Tooth 2012. After studying sculpture at Mimar Sinan Fine Arts University, Kavcar received her masters degree at San Francisco Art Institute, concentrating on public art. Sculpture, video and drawings are major mediums that she works in concurrently. Her exhibition Tooth 2012, will be open at PiST/// on September 12 - 15, 2012. Here she questions how to dispose of the leftover bones and teeth of a hunted creature with concussive effect within an exhibition space. When the spectator approaches the bones, how should s/he feel the stiffness and brute violence of its end, and a sense its smell and rotten condition? And how these pieces related to death become a part of the memory of its life and ability to give life to others? This work is about the transformation of the mentally creative and allocated thoughts that belong primarily to humans, and then to the ants.  On Wednesday, September 12, 2012 the installation of this show will happen at PiST/// from 10 am till 5 pm, and at 7 pm till 9 pm the private viewing will take place on the same day. The exhibition will be open on September 13 and 14, 2012, from 2 pm till 6 pm. On Saturday, September 15, 2012, the de-installment of the show will take place as a part of the workshop series. All processes of this show, including the installment and de-installment will be open to public participation to view as a part of the show. 

We look forward to see you!

* PiST/// Interdisciplinary Project Space is a non-profit, independent art space co-directed by artists Didem Ozbek and Osman Bozkurt. PiST/// would like to thank the Foundation of Arts Initiatives and Istanbul Guncel Sanat Dernegi 
for their support
.
** Jeremy Johnston's residency at PIRPIR (PiST/// Research and Production Residency) and this free workshop program at PiST/// are realized with the generous support of The Embassy of United States of America.
1 comment:

Anonymous said...
This comment has been removed by a blog administrator.