11/05/2012

Konuşma_Talk: Lauire Cluitmans & Arnisa Zeqo

Please scroll down for the English text
Laurie Cluitmans & Arnisa Zeqo
_
Pazartesi Konuşması_Monday Talk
14.05.2012_Pts / Mon_18:30 / 6:30 pm_PiST///

PiST/// 
Dolapdere Caddesi
Dere Sokak No 8 A/B/C
Pangaltı 34375
PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı’nın, araştırma ve üretim amaçlı misafirlik programı P_RP_R kapsamında düzenlediği Pazartesi Konuşmaları serisi devam ediyor. 14 Mayıs 2012'de gerçekleşecek dördüncü sunumda Amsterdam'lı sanat tarihçileri Laurie Cluitmans (NL) ve Arnisa Zeqo (AL/IT/NL) konuşacak. 2011 yılında 'Hollanda Genç Kuratör Ödülü'nü kazananan Cluitmans & Zeqo, bu çerçevede ‘He Disappeared into Complete Silence: Rereading a Single Artwork by Louise Bourgeois’ isimli serginin küratörlüğünü Amsterdam'daki De Hallen Haarlem Müzesi'nde gerçekleştirdi. Bu serginin başlama noktası 1947'deki dokuz gravür ve dokuz kısa hikayeden oluşan Louise Bourgeois'in 'He Disappeared into Complete Silence' adlı ufak ama bir o kadar da önemli bir işiydi. İkili, P_RP_R'daki misafirlikleri sırasında alfabe ve dil üzerine yeni bir araştırmaya başlayacak. Araştırmalarında "Dilin yenilenmesi ve keşfetmedilmesi kritikalite ve dolayısıyla umut ile nasıl ilişkilenebilir?" sorusuna odaklanırken, Osmanlı entellektüeli Şemseddin Sami Bey'in ya da Arnavutça'da anıldığı gibi 'Sami Frasheri'nin izini dört bir yanda takip edecekler. 

Laurie Cluitmans ve Arnisa Zeqo'nun Pazartesi Konuşmaları sunumu 14 Mayıs 2012 saat 18:30'da PiST///'de gerçekleşecek. Bu etkinlik herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Bekliyoruz!

* PiST/// Disiplinlerarası Proje Alani sanatçılar Didem Özbek ve Osman Bozkurt yönetiminde kar amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat mekanıdır. PiST/// Foundation of Arts Initiatives ve İstanbul Güncel Sanat Derneği'ne desteklerinden dolayı teşekkür eder.
** 
PiST/// Laurie Clutimans & Arnisa Zeqo'yu Mondriaan Fonds 
ortaklığıyla P_RP_R'da misafir etmektedir. 
*** 2012'de diğer P_RP_R misafirleri Rasmus Brink Pedersen (DK), Jean-Baptiste Maitre (FR/NL), Nikolaj Bendix Skyum Larsen (DK/UK) ve isimleri yakın tarihte belirlenecek farklı ülkelerden sanat profesyonelleri de Pazartesi Konuşmaları serisinde konuşacaklar.
**** Bu Pazartesi Konuşması İngilizce gerçekleşecek, Türkçe özeti yapılacaktır. Çaylar müesseseden!

----------------------------------------

PiST/// Interdisciplinary Project Space continues to present its Monday Talks series as part of its research and production residency program P_RP_R. The fourth session of the series in 2012 will be done by Amsterdam based duo art historians Laurie Cluitmans (NL) and Arnisa Zeqo (AL/IT/NL). In 2011 Cluitmans & Zeqo curated the exhibition ‘He Disappeared into Complete Silence: Rereading a Single Artwork by Louise Bourgeois’ in Museum de Hallen Haarlem, for which they have received the Dutch Grant for Young Curators. The exhibition was triggered by Louise Bourgeois' 'He Disappeared into Complete Silence', which is a small but pivotal work that contains nine etchings and nine parables from 1947. During their residency at P_RP_R, the duo will elaborate on a new research about alphabets and language. In their research, they will follow the footsteps of the Ottoman intellectual Shemseddin Sami Bey or in Albanian: Sami Frasheri, while focusing on the question "How can revision and invention of languages be related to criticality and in fact hope?"

Laurie Cluitmans & Arnisa Zeqo will present their works at Monday Talks on May 14, 2012, at 6:30 pm, at PiST///. This event is open to everyone and free. We look forward to seeing you!

* PiST/// Interdisciplinary Project Space is a non-profit, independent art space co-directed by artists Didem Ozbek and Osman Bozkurt. PiST/// would like to thank the Foundation of Arts Initiatives and Istanbul Guncel Sanat Dernegi 
for their support
.
** PiST/// hosts Laurie Cluitmans & Arnisa Zeqo at P_RP_R in partnership with the Mondriaan Fonds
*** In 2012 other P_RP_R residents Rasmus Brink Pedersen (DK), Jean-Baptiste Maitre (FR/NL), Nikolaj Bendix Skyum Larsen (DK/UK) and art professionals from various countries TBC will also make presentations as a part of the Monday Talks series.
**** This Monday Talk will be in English with Turkish summary. Çaylar müesseseden!

No comments: