11/11/2011

PiST/// 12.11-13.11_Max and Maryanne Weekend_Max ve Maryanne Haftasonu

Please scroll down for the English text


GENİŞLEMİŞ ALANDA SES İÇİN ÇALIŞMA GRUBU _Ücretsiz Atölyeler, Konuşmalar, Sunumlar, Dinletiler, Gösterimler


Hafta 02_ Max ve Maryanne Haftasonu

12.11.2011_Cumartesi_Atölye_13:00 - 15:00_Dinleti_15:30 - 16:45_Gösterim_17:00 - 18:00

13.11.2011_Pazar_ Atölye_13:00 - 15:00_ Gösterim _15:30 - 16:20_Dinleti_17:00 - 19:00


PiST///

Dolapdere Caddesi

Pangaltı Dere Sokak

No 8 A/B/C

Pangaltı 34375

İstanbul TR


pist.org.tr

pist-org.blogspot.com

pist@pist.org.trBrooklyn, New York'da yaşayan ve çalışan sanatçı Kabir Carter tarafından hazırlanan Genişlemiş Alanda Ses İçin Çalışma Grubu'nun ikinci hafta programında iki ya da daha çok frekansın bir alanda oluşturduğu sesin yakın ahengi üzerine bir keşif başlatılacak. 12 Kasım 2011, Cumartesi günü Beat Frekanslarıyla Oynamak isimli atolye çalışması saat 13:00 - 15:00 arasında PiST///'te gerçekleşecek. Alanında öncü sanatçılar Maryanne Amacher ve Max Neuhaus, hem mekana özgü akustik örnekler geliştirmiş, hem de özenli frekans ayarları ve dikkatle yerleştirilmiş hoporlörleri bir araya getiren dinleme ortamları yaratmışlardı. Bu atölye çalışması her iki sanatçının da ürettiği ortak etkilerin aynısını geliştirememekle birlikte onların işini oluştururken kullandıkları bazı sonik olasılıkların doğası ve tavrını derinlemesine araştıracak. Güne Maryanne Amacher'in ses kaydı Sound Characters (Making the Third Ear)'in tümü dinlenerek devam edilecek, 72'19''. Az rastlanır bir istisnayla, Amacher tüketici sınıfı ses çalma sistemlerinin teknolojik kısıtlamalarına tümüyle karşı duruyordu. Sound Characters - hayatının son doneminde - Amacher'in işleri ve fikirlerini daha geniş bir dinleyiciye tanıtıp, halkın işlerine daha yoğun bir ilgi göstermesini sağladı. Bu kayıtlar arasında onun Music for Sound Joined Rooms serisinden tekrar kaydı gerçekleşen ses malzemelerinden bölümler, ve Japonya ve Avusturalya'da kullandığı enstelasyon malzemeleri bulunuyor. Bu kayıt başından sonuna kadar hiç aralıksız çalınacak. Maryanne Amacher'in 1989'da Ars Electonica'da gerçekleştirdiği bir sunum da bu dinletiden sonra gösterilecek. Bu sunumda Amacher kronolojik sırayla işlerindeki yapı-temelli ses ve otoakustik emisyonlara olan ilgisini, yeni dijital teknolojilerin faaliyetlerindeki rolünü, seri halindeki televizyon programları ve çizgi romana olan eğilimini, ve diğer görsel elemanlara olan bağlılığını anlatıyor.


13 Kasım 2011, Pazar günü, Transdüserler konulu bir atölye çalışması saat 13:00 - 15:00 arasında PiST///'te gerçekleşecek. Katılımcılar akustik enerjileri katı formlara dönüştürebilecekleri basit dokunurlukta trasdüserlerin kullanımını keşfedecekler. David Tudor'un Rainforest serisinden itibaren, ses işlerinin üretiminde yapı-temelli ses kullanımı çok popüler ve bir o kadar da yanlış anlaşılan bir uygulama olmuştu. Tarihi bir ses işini taklit etmek yerine, farklı sesleri katı maddelere dönüştürerek bunun olası imkanlarına aşina olacağız. Pazar günü gerçekleşecek gösterim Max Neuheus'un işlerinin arka planı üzerine iki farklı bakış içeriyor. İkinci hafta Max Neuhaus'un Radio Net'inden bir parçanın dinletisiyle sona erececek, 1977, 120'01''. Tüm bu etkinlikler ücretsiz ve dileyenin katılımına açık olacak. Atölyelere katılım icin önceden kaydolunması ve katılımcıların beraberinde dizüstü bilgisayarlarını getirmesi rica olunur. Katılmak isteyenler pist@pist.org.tr adresine yazabilirler.


Genişlemiş Alanda Ses İçin Çalışma Grubu hakkında detaylı bilgi PiST///'in blogu, Facebook ve Twitter'dan online takip edilebiliyor. Bu proje New York'daki Bronx Sanat Muzesi yönetiminde, uluslararası bir sanat projesi serisinin parçası olarak smARTpower dahilinde gercekleşiyor.


* PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, sanatçılar Didem Özbek ve Osman Bozkurt yönetiminde kar amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat mekanıdır. PiST/// Foundation of Arts Initiatives ve İstanbul Güncel Sanat Derneği'ne desteklerinden dolayı teşekkür eder.

** smARTpower programı Bronx Sanat Müzesi yönetiminde, A.B.D. Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu tarafından Robert Sterling Clark Vakfı, Lori Schiff Chemla ve ALTOUR'un ek desteğiyle gerçekleşmektedir.

*** COMPEL ve Genelec Inc.'in yardımlarıyla.

**** Simultane çeviri imkanımız olmadığından 12.11.2011 ve 13.11.2011'deki etkinlikler Ingilizce gerçekleşecektir.

------------------------------------------------------------------------------


WORKING GROUP FOR SOUND IN THE EXPANDED FIELD _Free Workshops, Lecture Presentations, Listening Sessions, Screenings


Week 02_Max and Maryanne Weekend

12.11.2011_Saturday_Workshop_1 pm - 3 pm_Listening Session_3:30 pm - 4:45 pm_Screening_5 pm - 6 pm

13.11.2011_Sunday_Workshop_1 pm - 3 pm_Screening_3:30 pm - 4:20 pm_ Listening Session _5 pm - 7 pm


PiST///

Dolapdere Caddesi

Pangalti Dere Sokak

No 8 A/B/C

Pangalti 34375

Istanbul TR


pist.org.tr

pist-org.blogspot.com

pist@pist.org.tr


Programmed by Brooklyn, New York based artist Kabir Carter, the second week of the Working Group for Sound in the Expanded Field will begin with an exploration of the behavior of two or more closely tuned frequencies as they sound in space. On Saturday, November 12, 2011, a workshop on Playing with Beat Frequencies will take place at PiST/// from 1 pm - 3 pm. Pioneering artists Maryanne Amacher and Max Neuhaus both generated site specific acoustic patterns and listening situations by using a combination of careful frequency tuning and precise speaker placements. This workshop will not be able to produce the same effects associated with either of these artists, but will delve into the nature and behavior of some of the sonic possibilities that they used to generate their work. The day will continue with a listening session featuring all of Maryanne Amacher's recording Sound Characters (Making the Third Ear) 72'19''. With rare exception, Amacher was wholly opposed to the technological limitations of consumer grade audio playback systems. Sound Characters - released in the final decade of her life - introduced Amacher's work and ideas to a much wider audience and helped established a higher level of public interest in her work. Included in the recording are re-mastered excerpts from sound materials used in her Music for Sound Joined Rooms series, and materials used in installations produced in Japan and Austria, respectively. The recording will be played from beginning to end without interruption. A screening of Maryanne Amacher's Lecture at Ars Electronica 1989, will follow the listening session. In this lecture Amacher gives an overview of the chronology of her work, her engagement with structure-borne sound and otoacoustic emissions, the role of new digital technology in her activities, her affinity for the serial forms of television programs and comic books, and her engagement with other visual elements.


On Sunday, November 13, 2011, a workshop featuring Transducers will take place from 1 pm - 3 pm. Participants will explore the usage of simple tactile transducers as a means for transferring acoustic energies to solid forms. Beginning with David Tudor's Rainforest series, structure-borne sound has become an increasingly popular though generally misunderstood option in producing sound works. Rather than attempting to replicate an historical sound work, we will become familiar with some of the possibilities available in transferring various sounds to solid matter. Sunday's screening will feature two views behind the scenes of Max Neuhaus' work. The second week will end with a listening session that presents an excerpt from Max Neuhaus' Radio Net,1977, 120'01''. All events will be open to the public, and free to participate, the number of participants are limited for the workshops and those registered are asked to bring their laptops with them. Please write pist@pist.org.tr to be able to be one of the participants.


Additional information on the Working Group for Sound in the Expanded Field will be made available online on PiST///'s blog, on Facebook, and on Twitter. This project is realized as a part of smARTpower, the first of fifteen international art projects organized and administered by the Bronx Museum of the Arts, New York City.


* PiST/// Interdisciplinary Project Space is a non-profit, independent art space co-directed by artists Didem Ozbek and Osman Bozkurt. PiST/// would like to thank the Foundation of Arts Initiatives and Istanbul Guncel Sanat Dernegi for their support .

** smARTpower is made possible by the U.S. Department of State's Bureau of Education and Cultural Affairs, and administered by the Bronx Museum of the Arts, with additional financial support from the Robert Sterling Clark Foundation; and Lori Schiff Chemla and ALTOUR.

*** Support provided by COMPEL and Genelec Inc.

**** The programs on 12.11.2011 and 13.11.2011 will be in English.

No comments: