15/07/2008

Artist Talk / Sanatçı Konuşması: Babak Golkar 15.07.08

Pong Pong
© Babak Golkar, 2007
Artist Talk /
Sanatçı Konuşması: Babak Golkar
15.07.08 Tuesday / Salı
at 7 pm / 19:00
PiST///

Babak Golkar Vancouver'da yaşayan bir sanatçı ve eğitmen. 2001'den beri Kanada, Avrupa ve Asya'da çeşitli sergilere katıldı. Golkar çizimden videoya, performanstan heykel ve mekana özel yerleştirmelere kadar farklı medyalar kullanıyor ancak tüm işlerinde sorguladığı konular ortak. Mizah ya da farklı sistem performansları gibi stratejiler kullanarak, konsepte uygun projelerinin merkezinde belirli politikalar, kültürel benzerlikler ve sanatın ekonomiyle ilişkisine yer veriyor. Golkar son dönem işleriyle ilgili olarak 15 Temmuz, Salı saat 19'da PiST'te bir konuşma* yapacak.

Golkar, yakınlarda Vancouver'daki Presentation House Gallery için Kuzey Vancouver'in Moodyville isimli bölgesine dair özel bir iş gerçekleştirdi. Bölgenin tarihi ve güncel konularını dikkate alarak, özellikle de orada yaşayan İranlılara odaklanan Golkar İranlı taksi şöförleri üzerine bir araştırma yapmaya karar verdi. Deriv(e) isimli bu işinde takside seyahat ederken etraftaki manzarayı ve şöförlerle gerçekleştirdiği sohbetleri saatlerce videoya çekti. Daha sonra bu konuşmalardan beş çizim gerçekleştirdi ve çizim için kullandığı malzemelerle Presentation House Gallery'nin dış cephesini değiştirerek bu binanın ve Moodyville'in tarihine göndermede bulundu.


*Konuşma İngilizce gerçekleşecektir.


Babak Golkar is a Vancouver based artist, and educator. He has been practicing and exhibiting in Canada, Europe and Asia since 2001. Golkar's practice spreads across diverse medium, ranging from drawing, video, performance, sculpture and site-specific installations; however, issues surrounding his practice remain constant. While employing strategies such as humor and performance of difference systems, subjects of his concept-driven projects centre on specific politics, issues of cultural tropes and art in relation to its economy. Golkar will give a talk* on his recent works at PiST/// on Tuesday, July 15th at 7 pm.

Recently, Golkar was commissioned by the Presentation House Gallery in Vancouver to produce works in relation to a specific area of North Vancouver, called Moodyville. Considering the history of the place and the contemporary issues of the area, especially with the Iranian population living there, Golkar has decided to research Iranian taxi drivers. He shot hours of video of the landscape while taking taxis and recording the conversations with the drivers, titled Deriv(e). Then he produced five drawings from the conversations, and modified the façade of the building based on the materials used for the drawing, which in turn referred to the history of the building and Moodyville.

*The talk will be in English

No comments: