02/05/2007

PiST/// Mayıs 2007 Programı


02.05.2007 Çarşamba 18:30
Helin Anahit
Helin Londra'da yaşayan Türkiyeli Ermeni bir sanatçı. Video ve ses enstalasyonu üzerine olan çalışmaları, resim mantığıyla dijital ve zaman bazlı çağdaş sanatlar doğrultusunda gelişmiştir. Teori ve sanat arasındaki ilişki ve bu ilişkinin güncel kültürel politik zemine ve estetiğe bağdaştırılması ilgi odaklarındandır. Transkültürel kimlik ve kültürel yerleştirilme konulu işleri, diaspora perspektifinden çıkarak geniş global bir bakış açısı taşır. Nostaljiyle harmanlanmış işlerinde Helin mizah unsurunu vurgulamaktan kaçınmaz. Helin Middlesex Üniversitesi'nde doktorasına devam etmekte. (Konuşma Türkçe ve İngilizce olacak.)

27.05.2007 Pazar 19:30
Artist Information
Artist Information, Didem Özbek'in "tourist information" benzetmesiyle yarattığı bir PiST projesi. PiST/// 1, Kasım '07'ye kadar İstanbul'un güncel sanat ve üretim ortamıyla ilgili sorularınızın toplanacağı bir merkeze dönüştürülecek. Projenin devamında PiST, Artist Information'a yönelteceğiniz soru ve verilecek cevapları ortak paylaşıma açacak. Bu projeye paralel İstanbul'un güncel sanat takvimi ve haritasının listeleneceği üç aylık "ücretsiz" süreli yayın LiST de aynı gün tanıtılacak.

27.05.2007 Pazar 21:00 - 23:00
PiST/// Açık
Bir yıl sonra yeniden PiST/// Açık.

----------------------------------------------------------
PiST/// Program on May 2007:
02.05.2007 Wednesday at 18:30
Helin Anahit
Helin, with a Turkish Armenian background, is an artist who lives in London. Her cross-disciplinary artistic practice has evolved through the exploration of time-based digital art practices in conjunction with painting, leading to video and sound installations. She is interested in the relationship between theory and practice; and its application to cultural politics and aesthetics. Drawing on ideas on transcultural identity and cultural displacement, her work expands a diasporan perspective into a wider cultural point of view. In her work, she looks at, and emphasise humour even in spaces tinged by nostalgia. She is currently a PhD candidate in Fine Art at Middlesex University. (The talk will be in Turkish and English.)

27.05.2007 Sunday at 20:00
Artist Information
Artist Information is a PiST project that is created by Didem Ozbek as the subversion of a typical "tourist information". Until November '07, PiST/// 1 will be the headquarters to start collecting questions on Istanbul’s contemporary art and production scene. As the continuation of the project, PiST aims to share in public those questions asked and the answers that were given. LiST, a "free" quarterly publication listing the contemporary art events calendar and map of the city will also be introduced the same day.

27.05.2007 Sunday at 21:00 - 23:00
PiST/// Open
One year later another PiST/// Open.

No comments: