07/05/2006

PiST Open 01_Underconstruction 07.05.2006

PiST Open 01'in ev sahipleri: Didem Özbek, Osman Bozkurt ve Fatoş Üstek'ti. Osman sıkı bir temizlik yaptı ve yıllardır kullanılmayan mekanı ziyaretçi kabulüne hazırladı. Didem ozalitler hazırladı. Ve bunlardan biri, PiST 7/24 vitrinine asıldı. PiST 7/24'e asılan ozalitte pist'in türkçe ve ingilizce sözlük anlamları ve uzun zamandır boş duran bu 3 dükkan için bugüne kadar komşu dükkan sahiplerinin tavsiye ettikleri iş kolları ya da bu dükkanların bundan önceki faaliyet alanları yazılıydı.

Pazar günü PiST sokaklarının en sessiz sakin zamanı. Buna rağmen komşularımız hemen gelişmelerin farkına vardı. Hayırlı olsun'a gelmeye başladılar. Tabii ki içeride ne işle iştigal edeceğimizi merak ediyorlardı. Mesela Allahverdi Bey içeri girerek dışarıda yazanları okumaya çalıştı. Golden Gate'in bodyguardları geldi. Patronları yollamış, "Hayırlı olsun ne de olsa komşuyuz" dediler. "Peki ama ne olacak burası?" diye de sordular. Biz de "Vitrinde yazılı olanlardan biri olacak" dedik. "Internet kafe olsun, biz de oynarız" dediler. Yoldan gelen geçenler hala okuyorlar yazımızı. Geçen gün duydum ki içerideki çalışmamızın en az 1 ay daha sureceği rivayeti konuşulmaya başlamış sokakta. Keşke 1 ayda bitse hayalimizdeki tum tadilat işlemleri ama bunun için öncelikle iyi bir bütçe oluşturmamız şart.

Dilek Winchester ve misafiri Efe ilk kapıdan uğrayanlardı. Sonra Tobias Hering, Jason Quinlan, Bertrand Ivanoff, Florian Wüst, Elmas Deniz ve Linda Herzog geldi. Hep birlikte biz sokaktakileri sokaktakiler de bizi izledi. İçeride sergi yapmak yerine kendimizi böyle sergilesek çok daha dikkat ve ilgi çekeceğimizi konuştuk.

Güzel bir gündü.

PiST Open 01 was hosted by Didem Özbek, Osman Bozkurt and Fatoş Üstek. Osman cleaned up our place, which hasn't been used since many years and prepared it for welcoming our visitors. Didem prepared ozalid prints and one of those prints was placed on the PiST 7/24 display window. On the print, the word "PiST"s meanings taken from Turkish and English dictionaries and business branches recommended by the neighbour shop owners or former occupation types of the shops was written.

Sunday is the most quiet moments on PiST streets. But yet, our neighbours noticed the changes immediately. They started to visit to wish good luck. But they also wanted to know what kind of business we are going to run here. For example Mr. Allahverdi came in the shop and tried to read what is shown on the window. Bodyguards of Golden Gate was also sent to PiST by their boss. They said "Congratulations, after all we became neighbours." and asked what our occupation is. We told them that it is going to be one of the options on the list. They said that they prefer an Internet café, so that thy could come and play too. People passing from the street are still reading our poster. A couple of days ago, I even heard that the rumour that our repair work would last at least one more month is spread in the neighbourhood. If only all of the reconstruction could be finished in one month... But first, we have to make a good budget.

Dilek Winchester and her guest Efe were the first ones who stopped by. Afterwards Tobias Hering, Jason Quinlan, Bertrand Ivanoff, Florian Wüst, Elmas Deniz and Linda Herzog came and togehter we observed people on the street while they were observing us. We thought that maybe exhibiting ourselves like today would be far more interesting and catch more attention than making an exhibition.

It was a nice day.No comments: