07/03/2009

13.03.09 Bettina Lockemann
Please scroll down for the English text


Bettina Lockemann
Ülkeleri Keşfetmek / Exploring Territories

Sanatçı Konuşması / Artist Talk
13.03.09 Cuma / Friday
18:30 / 6.30 pm

http://www.archivalien.de/

PiST///
Dolapdere Caddesi
Pangaltı Dere Sokak
No 8 A/B/C
Pangaltı 34375
İstanbul TR

pist@pist.org.tr

Kavramsal-belgesel fotoğraf işleri üreten Alman sanatçı Bettina Lockemann Kunststifung NRW (Northrine-Westphalia Sanat Vakfı) tarafindan desteklenen son projesini gerçekleştirmek için bugünlerde Türkiye'de çalışıyor. Bu çalışmasını İstanbul'un kentsel yapılanması, Avrupa ile Asya arasında konumlandığı coğrafi sınır ve Türkiye'nin geleceğini bir Avrupa ülkesi olarak şekillendiren Atatürk'un Ankara'yı başkent olarak seçmesi üzerine oluşturuyor. Lockemann Avrupa'nın yanı başında yer alan Türkiye'yi ne tam Avrupalı ne de tam zıttı olarak gören anlayışın bağlantı ve ayrılıklarını oluşturan bir söylemi bir araya toparlamayı amaçlıyor. Bunu gerçekleştirirken bireylerin Avrupalı kimliğine de sorular yöneltiyor.

Lockemann 13 Mart 2009 Cuma günü saat 18:30'da PiST'te hem Türkiye'de gerçekleştirmekte olduğu son projesi üzerine hem de 2006-2008 süresince Japonya'daki Avrupa etkisi ve Brüksel'deki Avrupa Parlementosu içerisinde gerçekleştirdiği iki yeni projesi üzerine de konuşacak. 13 Mart Cuma günü sizi de PiST'e bekliyoruz!

-------------------------------------------------------------------

German artist Bettina Lockemann is working in the field of conceptual documentary photography. Currently she is working on a project in Turkey funded by the Kunststiftung NRW (Art Foundation Northrhine-Westphalia). Her work in Turkey is conceived in the urban settings of Istanbul, situated at the geographical border between Europe and Asia and Ankara, being the capital chosen by Atatürk who was working on Turkey's future as a European country. Lockemann is searching for threads of connection and disjunction within the discourse of Turkey being situated at the European frontier neither being fully European nor the contrary Other, therefore also posing questions towards European identities themselves. In her latest works she is exploring cultural and institutional territories in search of Europe and its Other.

On March 13th, 2009 Lockemann will give an artist talk on not only about her recent project in Turkey but also about two other projects she has realized in 2006-2008 one about the European influences in Japan and the other on her approach to the interior of the European Parliament in Brussels. We look forward to see you at PiST on March 13th!

No comments: